Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Czym są fundusze inwestycyjne?

Fundusze inwestycyjne deklarują w statucie (a nierzadko także w nazwie) w jakie instrumenty finansowe będą inwestować. Wybór tychże instrumentów jest bardzo istotny - wpływa na potencjalny zysk, który fundusz ma szansę wypracować jak również na ryzyko, jakie wiąże się z inwestycją w dany fundusz.


W nawiązaniu do powyższego inwestor przed wyborem konkretnego funduszu powinien zapoznać się z polityką funduszu - w jakie instrumenty inwestuje, określić potencjalny zysk i ryzyko, dopasować dla siebie najbardziej właściwy fundusz bądź portfel funduszy.
Ogólne kryterium zawartości portfela dzieli fundusze na cztery grupy: pieniężne - fundusze inwestujące przede wszystkim w papiery rynku pieniężnego, fundusze dłużne - inwestujące głównie w obligacje, fundusze mieszane - inwestujące w akcje i obligacje, fundusze akcji - przede wszystkim inwestycja w akcje - niezależny doradca (zobacz doradztwo kredytowe) finansowy warszawa.


fundusze inwestycyjne dla firm
Author: Roberto Nieves
Source: http://www.flickr.com


Drugim ważnym kryterium podziału jest kryterium prawne wynikające z obowiązującej Ustawy z dnia 27 maja 2004 roku o funduszach inwestycyjnych. Zgodnie z tymi przepisami mamy do czynienia z podziałem funduszy inwestycyjnych według formy uczestnictwa - fundusze na otwarte, specjalistyczne otwarte i zamknięte. Najbardziej popularne są FIO, czyli otwarte fundusze inwestycyjne (kierowane są praktycznie do każdego inwestora). Inwestor wpłacający pieniądze do tego typu funduszu dostaje w zamian tytuł nazywany jednostką uczestnictwa. Aktywa, w które mogą lokować opisane są w Art. 93 Ustawy. Fundusz otwarty zbywa jednostki uczestnictwa, jakie stanowią prawo udziału w aktywach netto funduszu oraz odkupuje je na żądanie uczestnika funduszu - fundusze inwestycyjne otwarte. W praktyce każdy może stać się uczestnikiem funduszu otwartego. Tego typu fundusze mogą być więc stosowane jako fundusze inwestycyjne dla firm.
Podwyższenie kaPITału przez fundusz inwestycyjny to metoda chętnie wykorzystywana przez przedsiębiorców źródło finansowania - bardziej dostępne aniżeli giełda, zapewniające większe możliwości niż kredyt.