Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Czym elewator?

Pierwotne elewatory powstawały już w średniowieczu- były to elewatory zbożowe, które pełniły przede wszystkim zadanie magazynu zboża. Średniowieczny elewator posiadał tylko jedną kondygnację, ale wraz z intensyfikacją działalności rolniczej w Polsce był już wielokondygnacyjny. Magazynowano w nim materiały sypkie, szczególnie zboże.
Elewator znamionuje się osobliwą budową, bowiem najczęściej przypomina zwartą bryłę. Elewatory zbożowe cechują się niewielką ilością okien, spadzistym dachem oraz zwężającymi się w trójkąt szczytami. Wiejskie elewatory najczęściej były zrobione z drewna i stanowiły stały komponent posiadłości dworskich. W większych skupiskach ludzności, takich jak Gdańsk czy Elbląg, powstawały elewatory murowane, z ciekawymi dodatkami ( np.

Jeśli zainteresowała Cię prezentowana problematyka, śmiało sprawdź ten link - to źródło (http://www.termas.pl/) zapewne również będzie warte Twojego zainteresowania!

windy transportowe czy też rynny spustowe dla zboża). Niektóre zachowane do dziś elewatory (często wpisane też do rejestru zabytków) wyróżniają również charakterystyczne dla danej epoki zdobienia i detale architektoniczne. Największym elewatorem zbożowym w kraju nad Wisłą jest elewator Ewa, znajdujący się w Szczecinie przy Nabrzeżu Zbożowym niedaleko portu morskiego. Kubatura szczecińskiego elewatora to 75 tysięcy metrów kwadratowych, które zapewnia składowanie aż 50 tysięcy ton zboża. Elewator Ewa służy w głównej mierze do przeładunku, przechowywania, ważenia, wysychania, zabijania owadów za pomocą surowców chemicznych zwanych fumigantami oraz ochrony i kontroli fitosanitarna zboża.

Elewator kiedyś używany był jedynie do mechanicznego transferowania, wietrzenia, suszenia i sortowania zbóż. Wraz z rozkwitem metod technologii wytwórczych i powstawaniem nadwyżek produkcyjnych, konstrukcja elewatora była ulepszana o oryginalne rozwiązania techniczne. Elewator z biegiem czasu znajdował zastosowanie w innych dziedzinach, w których niezbędne jest gromadzenie materiałów sypkich czy też nadmiar materiałów.Aktualnie elewator w większości wypadków to konstrukcja wielukondygnacyjna, dopuszczająca nie tylko przechowywanie nawet kilkadziesiąt ton surowców, ale i mierzenie, utrzymywanie odpowiedniej temperatury oraz wilgotności poprzez zintegrowanie z specjalistycznymi systemami i urządzeniami technologicznymi.

Jeśli jesteś zadania, że prezentowana problematyka jest ciekawa, wejdź na ten link, w najnowszej ofercie (https://www.effector.com.pl/pl/okiennice/) także znajdziesz coś wartego uwagi!

W niektórych gałęziach gospodarki, zwłaszcza w rolnictwie czy przetwórstwie owocowym, elewator to podstawowe narzędzie pracy.