Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

A czy ty myślisz o swojej emeryturze?

Zadbaj o rodziców na emeryturze
Author: FuturePR
Source: FuturePR
Świadczenia emerytalne to rodzaj bezpieczeństwa na przyszłość w postaci wynagrodzenia pieniężnego dla dla osób w wieku emerytalnym, które nie są w stanie brać udział już pracy etatowej. Kiedyś mówiono o niej renta starcza.

System emerytalny w formie, jaka jest w dzisiejszych czasach, powstał w 1880 roku. Zapoczątkował go kanclerz Otto von Bismarck, aby zdobyć poparcie klasy robotniczej dla swojej partii. Była to gwarantowana przez kraj emerytura dla wszystkich ubezpieczonych pracowników, którzy skończyli 70-ty rok życia. Emerytury zmieniały się przez te lata i w tej chwili emerytura w Polsce składa się z 3 filarów: I filar – Fundusz Ubezpieczeń Społecznych obsługiwany przez zus, II filar – Otwarty fundusz emerytalny (w skrócie OFE), III filar – np. Indywidualne konto emerytalne (w skrócie IKE).

Przed korzystaniem z prawa do emerytury, jeśli ktoś utraci pracę, przysługują jej tzw. świadczenia przedemerytalne. Świadczenia przedemerytalne można uzyskać m.in., wtedy gdy człowiek traci pracę w wieku minimum 56 lat – kobieta oraz 61 lat – dla mężczyzny oraz posiada przedział wiekowy uprawniający do emerytury, wynoszący min20 lat - kobiety i 25 lat dla mężczyzn. Jeśli przedział czasowy uprawniający do emerytury jest dłuższy, to wiek straty pracy również się obniża. Strata pracy powinna być spowodowana przyczynami z miejsca pracy. Dodatkowo osoba starająca się o świadczenia przedemerytalne musi spełniać koniecznie poniższe kryteria: przez okres minimum pół roku pobierała zasiłek (zobacz wysokość zasiłku dla bezrobotnych po 50 roku życia) dla bezrobotnych, cały czas jest zarejestrowana w ewidencji Urzędu Pracy jako osoba bezrobotna, w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez dobrego usprawiedliwienia przyjęcia adekwatnego etatu lub innej pracy zarobkowej, złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego. Gdy rodzajem utraconego przychodu jest renta, pobierana nieprzerwanie od 5 lat, to także można złożyć wniosek o świadczenia przedemerytalne.Gdy osoba z jakiegoś powodu charakteryzuje się tymczasową lub ciągłą niemożnością wykonywania pracy zawodowej, to może starać się o świadczenia pieniężne wypłacane w ramach systemu ubezpieczeń społecznych. To świadczenie nazywa się renta. Renta dzieli się na kilka rodzajów: renta inwalidzka, renta rodzinna, renta socjalna. Renta rodzinna (kliknij prawo rodzinne kancelaria warszawa) to taki rodzaj renty, który przysługuje członkom rodziny osoby zmarłej, która była ubezpieczona i miała w chwili odejścia ze świata prawo do emerytury lub świadczeń przedemerytalnych. Oprócz wdowy prawo do pobierania świadczenia, jakim jest renta rodzinna mają dzieci własne, jak również wnuki.