Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Czy jest praca marzeń? Dziennikarze z Ameryki już odnaleźli odpowiedź, lecz jak to się ma do naszej polskiej rzeczywistości?

Jak najlepsza to jaka? No jasne, ażeby dużo płacili, było mało stresu, żeby można było się rozwijać, a ludzie w pracy fajni. Taka praca jest faktycznie interesująca, ale czy jest realna? Według Amerykanów zawodem, jaki spełnia wszystkie te wytyczne jest aktuariusz. Czy tak jest?

aktuariusz
Author: Friends Life
Source: http://www.flickr.com
Od razu trzeba przyznać, że nie istnieje takie pojęcie jak praca marzeń, gdyż świat jest za bardzo złożony, a nasze charaktery, zdolności i preferencje zbyt różnorodne, ażeby tak łatwo to podsumować. Jedna osoba będzie się korzystniej prezentowała w danej dziedzinie, następna w innej, to faktycznie nie taki łatwy temat, jak się niektórym zdaje. Podobnie jest z pracą aktuariusza, nie każdemu będzie się podobał jej tryb, charakter i inne czynniki. Już w 2013 jeden z amerykańskich magazynów zajmujących się rynkiem pracy opublikował ranking dwustu zawodów, które są najbardziej blisko opisu „pracy marzeń”. Znajdują się tam bardzo różnorodne profesje, takie jak, inżynier oprogramowania, inżynier biomedyczny czy planista finansowy.

czytaj dalej
Author: Brad Einarsen
Source: http://www.flickr.com
Pierwsze miejsce zostało jednakże zarezerwowane dla aktuariusza. A jak to wygląda w Polsce, w kraju gdzie większość osób nie wie nawet, że istnieje taka profesja? A jak nawet słyszeli, to nie orientują się, czym ów fachowiec się zajmuje? Coraz mniejsza ilość ludzi podchodzi do swojej pracy jako jedynie do miejsca, gdzie się zarabia. Niemal tak samo, a może i bardziej kluczowy jest sens wykonywanego zawodu, bo to zapewnia spełnienie zawodowe. Czym tak naprawdę zajmuje się aktuariusz? Aktuariusz to fachowiec w dziedzinie matematyki ubezpieczeniowej, finansowej i statystyki, jak więc łatwo zauważyć zawód ten spodoba się osobom, które lubią i odpowiednio się czują w tematyce przedmiotów ścisłych.

Ogólnie akcjonariusz ma związek z branżami jak reasekuracja, ubezpieczenia i plany emerytalne (między innymi, rezerwy emerytalne). W zakładzie ubezpieczeń jest odpowiedzialny za wycenę różnorodnych zobowiązań wobec klientów. Powinien także brać udział w konstruowaniu produktów, tak, ażeby poziom rezerw czy kolejne przepływy pieniężne skutecznie zabezpieczyły ewentualne zobowiązania. By zostać aktuariuszem w Polsce potrzeba spełnić parę warunków (tutaj dowiesz się więcej: bardzo ciekawa strona). Najistotniejsze to zdać z dobrym wynikiem egzaminy aktuarialne. Na pytanie więc, czy zawód ten w Polsce jest tak znany, jak w Ameryce można na pewno odpowiedzieć że nie.

Po przeczytaniu tego tekstu nęci Cię, by napisać na tej witrynie jakieś komentarze na temat? Nie wahaj się! Każda opinia będzie dla nas istotna.

Nie, u nas ta dziedzina dopiero raczkuje, ale już widać, jaka to interesująca branża.