Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Czego potrzebujemy do samodzielnego prowadzenia małej księgowości i co nam bardzo w tym może pomóc?

Osoba, która zdecydowała się na otworzenie własnej firmy, powinna pamiętać o tym, że nawet niewielka spółka musi prowadzić swą rachunkowość. Rachunkowość małych firm często zwana jest małą księgowością.
Jeśli chcesz, żeby prowadzona ona była właściwie, musisz jej prowadzenie przekazać fachowej księgowej.


Mała księgowość polega na prowadzeniu książki przychodów oraz rozchodów, jeśli firma jest opodatkowana podatkiem liniowym lub jest opodatkowana wedle skali podatkowej oraz na prowadzeniu rejestru dochodów, jeśli firma jest opodatkowana ryczałtem. Obydwie ewidencje mogą stanowić podstawę do wyliczeń z Urzędem Skarbowym. Co poniektóre firmy powinny prowadzić jeszcze dodatkowe ewidencje np.

Hej, sprawdź to księgowy koszalin, jeżeli jeszcze nie wiesz o tej atrakcyjnej stronie a upewnisz się, że okaże się ona dla Ciebie bardzo użyteczna.

wyposażenia czy rejestru kilometrów przejechanych przez zakładowy pojazd. Jeśli taka firma jest płatnikiem podatku VAT, wówczas mała księgowość zobowiązuje ją do posiadania rejestru zakupu i sprzedaży VAT. Na podstawie tego rejestru, podatnik wypełnia deklaracje VAT-7, jeśli rozlicza się co miesiąc, albo VAT- 7K, jeśli rozlicza się co kwartał. Tego typu deklarację należy wypełnić i złożyć w Urzędzie Skarbowym do 25 dnia dowolnego miesiąca. Ułatwieniem może tu być możliwość wysyłania deklaracji VAT elektronicznie za pomocą systemu księgowego on-line.


auto na drodze
Author: assilem4
Source: http://www.flickr.com


Następnym elementem księgowości małych podmiotów, są opłaty ZUS. Firma, jaka nie zatrudnia pracowników, jest zobligowana do płacenia składek ZUS do 10 dnia każdego miesiąca za poprzedni miesiąc. Termin przedłuża się do 15 dnia miesiąca, jeśli firma zatrudnia pracowników. Można by zdecydować się na osobiste prowadzenie małej księgowości. Wtedy oszczędzimy na zatrudnianiu profesjonalnej księgowej. Pomocą mogą być tu na pewno programy dostępne w internecie.
Takie aplikacje dają możliwość nie tylko wystawiania rachunków, lecz także dają okazję wyliczenia należności skarbowych jak i sporządzanie wymaganych deklaracji. Dzięki programom prowadzenie małej księgowości jest o wiele łatwiejsze. Niezbędny jest jedynie komputer i dostęp do Internetu.