Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Co to w rzeczywistości są czynności notarialne oraz gdzie mogą być wykonywane?

Wszelkie czynności wykonywane przez notariusza określa ustawa z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie.


Zgodnie z wymienioną ustawą każdy notariusz to osoba zaufania publicznego oraz jest powołany do podejmowania czynności, których strony są zobligowane lub pragną nadać postać notarialną, przy czym czynności te mają charakter administracyjnego pisma.


czynności notarialne
Author: Wikilogia
Source: http://www.flickr.com
Przy wykonywaniu czynności notarialnych, każdy notariusz posiada obowiązek czuwać nad odpowiednim zabezpieczeniem praw i dobrze rozumianych spraw poszczególnych stron czy innych osób, dla których taka czynność mogłaby wywoływać jakiekolwiek skutki prawne.

Jeżeli interesuje Cię ciąg dalszy biuro patentów i znaków towarowych tego wpisu zapraszamy do kolejnego artykułu, który czeka na Ciebie pod podanym linkiem. W nim odejdą wszelkie Twoje rozterki.

Notariusz udziela wszystkim stronom niezbędnych wyjaśnień, które tyczą się dokonywanej czynności notarialnej. Notariusz posiada również obowiązek odmawiać przeprowadzenia czynności notarialnej, która jest niezgodna z literą prawa. Notariusz posiada ponadto obowiązek zachować w tajemnicy wszystkie sytuacje sprawy, o których powziął informację przez wzgląd na wykonywane czynności notarialne.


fiskus
Author: Daniel Jolivet
Source: http://www.flickr.com


Taką czynność notariusz wykonuje w kancelarii notarialnej. Czynność notarialna może zostać przeprowadzona także w innym miejscu, jeśli za tym przemawia charakter takiej czynności albo szczególne sytuacje. Tyczy się to przede wszystkim wydawania protokołów zgromadzeń partnerów spółek, członków spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych oraz okoliczności, kiedy osoba biorąca udział w tego typu czynności notarialnej, przez wzgląd na stan zdrowia lub jakiekolwiek inne sytuacje, nie jest w stanie się stawić w kancelarii osobiście.


Dokumenty i akty powinny być przygotowane przez notariusza w sposób zupełnie zrozumiały oraz przejrzysty. Przy dokonywaniu czynności notarialnych, notariusz jest zobligowany do czuwania nad odpowiednim zabezpieczeniem wszelkich praw i słusznych interesów poszczególnych zainteresowanych stron.