Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Co należy pamiętać będąc artystą - prawa autorskie

Współcześnie różnorodni twórcy posiadają znacznie więcej możliwości, niż niegdyś. Nie jedynie coraz więcej ludzi bierze udział w odbiorze sztuki, znane są najnowsze techniki i środki przekazu, spośród jakich da się wybrać najodpowiedniejsze, lecz też da się skorzystać z rozmaitych działań marketingowych dostępnych w internecie.


Jednakże posiada to też drugą stronę medalu – w dwudziestym pierwszym wieku jednakowo rozpowszechnione, jak korzystanie z twórczości artystycznej, jest nawet zjawisko piractwa w internecie, z którym prawie każdy miał pośrednio lub bezpośrednio do czynienia. Może się wydawać, iż to zjawisko jest nieuniknione, są mimo to sposoby pozwalające przynajmniej na znaczne jego ograniczenie. Nawet, gdy konkretny twórca zostanie wirtualnie okradziony, ma on – oraz jego dystrybutorzy – prawo do bronienia się przed piractwem. Współcześnie prawa autorskie pozwalają na unormowaną ochronę wartości kulturowych, i dlatego też zdecydowanie należy z nich skorzystać.
Praca przy komputerze
Author: Juhan Sonin
Source: http://www.flickr.com

Jest mnóstwo licznych sposób na ochronę swoich praw autorskich – ogrom jednak zależy od medium, w których wytwarza dany artysta.

Udało nam się przyciągnąć Twoją uwagę naszym ciekawym postem? Rewelacyjnie. W takim razie zapraszamy - kliknij w link regeneracja wałów poliuretanowych i przenieś się do następnej witryny po szczegóły.

We wszelkich przypadkach da się chociażby zainteresować się organizacjami chroniącymi prawa twórców. W momencie, kiedy artysta jest fotografem, na pewno powinny go zaciekawić prawa autorskie do zdjęć – da się zorientować się o mnóstwa intrygujących sprawach na ów temat i dowiedzieć się, czego trzeba unikać podpisując kontrakt, która z biegiem lat może okazać się niekorzystna. Nieocenione dla dużej ilości twórców jest też odpowiednie przestrzeganie prawa w internecie, też wtedy, kiedy fotografie są zamieszczone do użytku publicznego, ale z najrozmaitszymi ograniczeniami – przykładowo można zastrzec, iż nie są stworzone do użytku komercyjnego. Dzięki temu początkujący , jak również nieco bardziej doświadczeni fotografowie mogą znacznie się wypromować, nie tracąc przy takim szans na zarobki.

Autor

Elementarne pojęcie, które dobrze znać zaczynając zawód w świecie artystycznym to podmiot prawa autorskiego – jest to prawne określenie na osobę tworzącą, jakie niejeden raz może się znaleźć w umowie. Z pewnością należy mieć na uwadze, że przedmiotem ochrony prawnej jest nie jedynie dzieło sztuki istniejące w formie artefaktu lub cyfrowej (chociażby obraz malarski, płyta z utworami scenicznymi), lecz także różnorodne prace naukowe bądź techniczne – w takim chociażby projekty architektoniczne, artykuły w prasie, oraz aplikacje komputerowe. Z pewnością powinno się odróżnić autorskie prawa osobiste , jak również majątkowe – z reguły okazują się mylone, a istnieje między nimi parę istotnych różnic.