Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Co jaki czas muszą być przeprowadzane kontrole placu zabaw?

Wszyscy wiemy, że dzieci lubią się bawić, jednak muszą to robić w niezwykle bezpiecznych warunkach. Dlatego też wszystkie place zabaw powinny być tak zaprojektowane, żeby nie stwarzały jakiegokolwiek zagrożenia.


Aby to zapewnić, takie miejsca jak wspomniane place zabaw, skateparki czy siłownie w plenerze muszą być regularnie kontrolowane pod względem stanu zużycia.
Tęczowa flaga
Author: hr.icio
Source: www.flickr.com


Jan Paweł II
Source: http://grafik.rp.pl


Ewentualne usterki mogą przecież doprowadzić do wielkiego niebezpieczeństwa. Ich powodem mogą być oddziaływania warunków atmosferycznych lub skutki wandalizmu. Przeprowadzana regularnie kontrola placu zabaw ma za zadanie sprawdzenie stanu zużycia wszystkich znajdujących się na placu zabaw sprzętów pod względem ich przydatności do dalszego wykorzystywania. W przypadku placu zabaw przeprowadza się regularne oględziny każdego dnia albo co parę dni. Co miesiąc albo najwyżej 3 miesiące robi się kontrolę funkcjonalną, NATOmiast kontrola główna przeprowadzana jest co rok.


Kontrole są wymagane przez prawo w świetle normy PN-EN 1176-72009, która wskazuje, że wszystkie prace dokonywane podczas kontroli zostały udokumentowane. Muszą być też przeprowadzane przez personel, który ma odpowiednie kwalifikacje. Ponadto zalecane jest, aby posiadacz placu zabaw wykonał właściwy plan kontroli. Trzeba mieć w pamięci, że brak takich kontroli może być przyczyną istotnych wypadków na terenie tego typu obiektów. Na posiadaczu placu zabaw ciąży zatem obowiązek podejmowania cyklicznych kontroli i ew. dokonywanie stosownych renowacji.
Funkcjonuje kilka typów takich kontroli placów zabaw. Różnią się one częstotliwością i poziomem szczegółowości ich wykonywania. Bez względu na to najważniejsze jest bezpieczeństwo wszystkich użytkowników.