Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Audit wewnętrzny - w jaki sposób działa i jakie ma cechy charakterystyczne

Audit wewnętrzny – to jak podają źródła naukowe niezależny i powtarzalny mechanizm pozyskiwania dokumentu z auditu, realizowany , aby osiągnąć ciągłą kontrolę, oceny sytuacji, jak również określenia błędów.
link do www
Author: Wales Audit Office / Swyddfa Archwilio Cymru
Source: http://www.flickr.com
Należy nie zapominać również, iż jego zadanie nie ogranicza się jedynie do|nie pełni jedynie|nie poprzestaje jedynie na funkcji sprawdzającej, ale priorytetem osoby, która go realizuje jest także omówienie sposobu wyeliminowania tych nieprawidłowości. To właśnie ta rzecz stanowi zasadniczą różnicę, w porównaniu do typowej kontroli wewnętrznej. Według norm PN-EN ISO (więcej w tym serwisie) 9001:2009 audit musi być przeprowadzany w niezmiennych regularnych odstępach czasu. Ile czasu mają mieć te odcinki – nie jest dokładnie określone przez normy – jednak prawie w każdym przedsiębiorstwie jest przyjmowana roczny cykl. W zależności od rozmiaru przedsiębiorstwa – cykl czasami skraca się do odcinków trzymiesięcznych lub sześciomiesięcznych.

Spodobał Ci się ów tekst? Więc zapewne masz zamiar przeglądnąć coś jeszcze. Jeżeli tak, to wejdź w ten link i kliknij po źródło (https://www.workservice.pl/szukaj-ofert/?query=&location=Krak%C3%B3w&district=&country=&branch=2574&published=&sort=published_atr). Powodzenia!

Natomiast sama cykliczność auditu ma wyjątkowe znaczenie. Dzięki zastosowaniu cykliczności obserwuje się typowe tendencje i ich zmiany.Powinniśmy wiedzieć, że w jednej jednostce, audity odmiennych działań mogą przyjmować cykle różnej długości – wszystko zależne jest od skomplikowania danego systemu. Audity możemy podzielić na audit pierwszej, drugiej i trzeciej strony. Pierwszy z nich realizowany jest na wniosek zarządu danej jednostki, przeprowadzany jest zazwyczaj przez jej pracowników, jednak nie wyklucza nadzoru osoby z innej jednostki.

Najważniejszą postacią omawianego zagadnienia jest auditor wewnętrzny (strona www). Informacje na ten temat znajdziemy w normie PN-EN ISO 19001:2003, która dokładnie stanowi o kompetencjach tej postaci. Najważniejsze są: wykształcenie, poziom wiedz na temat wykonywanej pracy, szkolenia, doświadczenie w auditowaniu, ale także odpowiednie cechy charakteru. Mamy do czynienia z różnorakimi procedurami stosowanymi w czasie prowadzenia auditu. Najbardziej godne omówienia są badania penetracyjne. Jest to metoda nieinwazyjna oraz najstarsza. Dzięki zastosowaniu prostych działań pozwala ona odkryć nawet niewielkie błędy. Jest także jedną z najstarszych metod kontroli jakości w wielu gałęziach przemysłu.