prawa autorskie

Prowadząc swoją firmę musisz uważać na prawa autorów

Bilbord reklamowy
Author: Elliott Brown
Source: http://www.flickr.com
Wiele osób zastanawia się, czym w ogóle różni się wzór użytkowy od przemysłowego. Różnica jest trudna do opisania, ale w telegraficznym skrócie można to tak wyjaśnić. Tak, więc wzór użytkowy a wzór przemysłowy to przedmiotami, które mogą zostać chronione przez prawo, o ile oczywiście są nowatorskie, tzn. nie są kopią, czegoś, co już istnieje. Wzór użytkowy to coś materialnego, coś co można poczuć pod palcami, natomiast wzór przemysłowy to ogólne wrażenia estetyczne, czyli wygląd. Żeby lepiej to ogarnąć, weźmy stół, jest wzorem użytkowym, jeśli na przykład będzie posiadał sześć nóg i blat jest połączeniem szklanej powierzchni z drewnem (wiadomo wszystko zrobione w nowatorski sposób), a wzorem przemysłowym będzie wygląd tego stołu, czyli to, że szkło będzie białe i zamglone, a drewno jasne i nogi będą z różnego rodzaju drewna w wielu odcieniach. Można zgłosić kilka odmian wzorów przemysłowych, tzn. stół będzie mógł posiadać szklaną powierzchnię w różnych kolorach. Taka jest najważniejsza różnica pomiędzy tymi dwoma wzorami.

Czy publikowane w sieci teksty są chronione prawami autorskimi?

prawo
Obszarem, gdzie najczęściej są naruszane prawa autorskie jest bez wątpienia net. W sieci każdego dnia jest rozpowszechniana własność prywatna pisarzów bez ich zgody. Dotyczy to również handlu filmami, muzyką czy e-bookami. Sprzedawcy dorabiają się na nie swojej pracy, często pozostając bezkarnymi. Mechanizmy prawne nie są na tyle dobre, żeby efektywnie bić się z tym procederem.

W jaki sposób najlepiej troszczyć się dziś o prawa autorskie

Książki prawnicze
Author: Brian Holland
Source: http://www.flickr.com
Prawo autorskie to jedna z bardziej zawikłanych oraz mniej oczywistych obecnie dziedzin prawa, jaką jednak niekiedy należy jest najpewniej znać. Współcześnie sporo kłopotów ze sprawami powiązanymi na przykład z czymś takim jak przeniesienie praw autorskich są w stanie pomóc rozwiązać odpowiedni fachowcy, do jakich potrzeba zwracać się nieraz po radę w tejże sprawie.

Co należy pamiętać będąc artystą - prawa autorskie

Pracownicy podczas pracy przy komputerach
Author: Mike Gifford
Source: http://www.flickr.com
W dzisiejszych czasach różnorodni twórcy posiadają znacznie więcej pola do popisu, niż dawniej. Nie wyłącznie coraz więcej osób uczestniczy w odbiorze sztuki, uznane są najnowsze techniki i środki przekazu, wśród których można wybrać najodpowiedniejsze, lecz także da się skorzystać z rozmaitych zadań promocyjnych dostępnych w internecie.

Publikujesz coś w internecie lub na własnych stronach? Dowiedz się więcej na temat praw autorskich

Kolorowa grafika
Author: TANAKA Juuyoh (田中十洋)
Source: http://www.flickr.com
Sieć w dzisiejszych czasach raduje się rzeczywiście kolosalną popularnością. Z użyciem netu można wykonać dużo ciekawych rzeczy: nawiązywać znajomości, pracować, kupować i oddawać się rozrywkom. Sieć stał się również najprawdziwszą plagą dla autorów, gdyż przy jego wykorzystaniu często łamane są prawa autorskie.