ankiety

Ocena pracowników - znamy popularne i często używane metody

Ocena pracownika przez menedżera
Author: Victor1558
Source: http://www.flickr.com
Każde przedsiębiorstwo, niezależnie od rozmiarów, składa się z mniejszych elementów, czyli pracowników. Tych jednostek jest bardzo dużo w przypadku największych korporacji. Wiadome jest z kolei, że im więcej jednostek trzeba kontrolować, tym ciężej temu obowiązkowi sprostać. Z kolei w przedsiębiorstwach, które zatrudniają dziesiątki czy wręcz setki ludzi niezbędne jest sprawdzanie, czy zatrudnieni dobrze wypełniają swoje obowiązki. Niedociągnięcia i uchybienia w pracy pojedynczych ludzi mogą bowiem stać się przyczyną gorszych wyników całej firmy.

Czemu trzeba oceniać strony internetowe?

ocena stron internetowych
Author: SkullSpace Winnipeg
Source: http://www.flickr.com
Obecnie kategoryczna większość osób korzysta z internetu, jako że jest to narzędzie pozwalające na błyskawiczne wyszukiwanie koniecznych wiadomości lub poznawanie ciekawych osób. Nie należy się z tego względu dziwić, że firmy starają się dbać o swoją obecność w internecie, najczęściej poprzez posiadanie funkcjonalnych oraz atrakcyjnych wizualnie stron internetowych.

Badanie potrzeb szkoleniowych

training in office
Author: AFGE
Source: http://www.flickr.com
Kompetencje zawodowe są bardzo często omawiane jako umiejętność skutecznego przekuwania teorii na praktykę. Chodzi przede wszystkim o zdolność efektywnej realizacji zadań, jakie są przypisywane do określonego zawodu. Dotyczą one także planowanych osiągnięć, które dany pracownik sobie zakłada. Patrząc na badanie kompetencji, na rynku znaleźć możemy mnóstwo podpowiedzi fachowców z różnych branż. Pomoc ekspertów w tej kwestii jest ważna, ponieważ świetnie znane są im wymogi poszczególnych branż.